TV PROGRAMCILIĞI

Tv Programcılığı

Ülkemizde Ulusal Kanallarda izlediğimiz pek çok TV programının formatı (özellikle yarışma formatları) yurtdışından satın alınmaktadır.

Bunun nedeni ise daha önce üretilmiş, değişik ülkelerde yayına sokulmuş programların izlenirliği konusunda net bir bilgiye sahip olmak!

Yabancı Ülkelerden alınan formatların daha önce başarılı olmaları  Medya patronlarını ve yapımcıları daha çok cezbetmekte. Bu tarz formatları Türk izleyicisinin beğenisine göre  uyarlamak daha kolay ve daha az risk taşımakta. Bu durumda bize göre kolaya kaçmak. Oysa ki format üretilebilir. Bunu yapacak yaratıcı zekaya sahip çok fazla üretken gençlerimiz var. Yeter ki onlara bu imkanlar tanınsın .Sürekli yabancı formatları yurtdışından satın almak bizi köreltir. Yabancı formatlara bağlı Televizyonculuk anlayışı nereye kadar gider? Oysaki risk alınarak özgün formatlarımızı hayata geçirmiş olsak, yurtdışındaki formatların izlenme başarısını belli bir süre sonra biz de yakalayabiliriz. Risk almadan başarılı olmak mümkün değil!

Yurtdışında bu formatlar izleyicinin eğitim gelir seviyesi yaş gurubu faktörler göze alınarak üretilmektedir. Çünkü bu formatların alıcısı İzleyicilerdir. İzleyiciler bu programları izleyerek TV ye gelir sağlamaktadır. Çünkü reklam veren firmalar TV kanalları arasında en çok izlenen programlara reklam vermektedirler. Bu yüzden TV programlarında raiting, yani programların izlenme oranları önemlidir.

Medya patronları da izlenirliği daha fazla sağlamak için “raiting için her yol mubahtır”mantığıyla yayıncılık yapmayı tercih ediyorlar. İşte bu noktada, Williams Medya olarak ucuz raitinge karşıyız! Raiting için basit programlar yapmak yerine,kaliteli yine raiting alacak programlar yapmaktan yanayız.

Elbetteki TV bir eğlence aracıdır. Bir eğitim aracı değildir. Biz izleyiciyi kaliteli eğlendirmek, yaptığımız programlarla bilgilendirici olmak ve izleyiciye fayda sağlamaktan yanayız. Ucuz raiting, bizim işimiz değil!

Williams Medya, kendi üretimi olan TV program formatlarını sadece Türkiye’ye değil! Yurtdışındaki Tv kanallarına satmaya hazırlanmaktadır.